Jak kupić dobry napój roślinny?

Tu jesteś:  Strona główna      Jak kupić dobry napój roślinny?

Jak kupić dobry napój roślinny?

Z roku na rok coraz większa liczba konsumentów sięga po napoje roślinne. W swoim składzie nie zawierają one produktów odzwierzęcych oraz są z natury bezlaktozowe, dlatego stanowią świetny zamiennik mleka krowiego. Poleca się je szczególnie osobom będącym na diecie wegańskiej, cierpiącym na alergię białek mleka oraz nietolerującym laktozy.

Jakie napoje roślinne dostępne są na rynku?

Od wieków głównym substytutem mleka krowiego były napoje bazujące na soi. Dziś, oprócz napojów sojowych, możemy kupić również te wykorzystujące migdały, orzechy laskowe, ryż, kokos, nasiona sezamu, jadalne kasztany i inne. Na sklepowych półkach najczęściej spotykanymi napojami roślinnymi są owsiane, ryżowe, sojowe, migdałowe i kokosowe. Jednak czy wszystkie napoje roślinne, które możemy zakupić w sklepach są tak samo wartościowe?

Czym kierować się przy zakupie napojów roślinnych?

Robiąc zakupy ważne jest, aby kierować się głównie jak najprostszym i jak najkrótszym składem danego produktu – unikamy napojów roślinnych mających w składzie substancje, które zwyczajnie nie powinny się tam znaleźć, jak np. cukier czy sztuczne aromaty. W przypadku napojów roślinnych warto ponadto zwrócić uwagę na ich fortyfikację, ponieważ często są one wzbogacane w wapń i witaminy (zwykle B2, B12 i D2), co pomaga zapobiegać niedoborom tych składników występującym najczęściej u wegan. Co więcej, spora część napojów roślinnych dostępnych w sklepach wyprodukowana jest ze składników pochodzących z ekologicznych upraw, co może być dodatkowym plusem dla danego produktu.

Kupowanie napojów roślinnych w praktyce

Sklepowe półki uginają się od przeróżnych napojów roślinnych, dlatego nie sposób jest porównać wszystkich dostępnych na rynku produktów. Skupię się dziś na napojach roślinnych oferowanych przez firmy Alpro, enerBIO, Pilos, Vitanella, Tesco organic oraz K-take it veggie, które są łatwo dostępne w sklepach typu Rossmann, Tesco, Kaufland, Lidl czy Biedronka. Krótka lista składnikówbrak cukru dodanego i brak nieokreślonych/sztucznych aromatów to trzy główne rzeczy, które zakwalifikują dany napój do polecanych.

Napoje roślinne firmy Alpro to naprawdę świetna opcja jeśli macie ochotę napić się wody z cukrem. Wymieniony jest on w składzie aż dziewięciu powyższych produktów. Do tego dochodzą nieokreślone aromaty, które mogą być aromatami syntetycznymi. Ponadto procentowy udział składników stałych (ryżu, migdałów, soi itd.) w większości napojów jest zdecydowanie niższy niż w podobnych produktach innych firm. Plusem na pewno jest fortyfikacja oraz to, że napój migdałowy firmy Alpro, jako jedyny z wymienionych w tym artykule, nie zawiera cukru.

Dostępne w Rossmannie napoje od enerBIO cechuje prosty skład ze stosunkowo dużym udziałem składników stałych, bez aromatów lub z aromatami naturalnymi, bez żadnych zbędnych substancji oraz z większością składników pochodzących z ekologicznych upraw. Tylko dwa napoje – migdałowy i sojowy o waniliowym smaku mają w składzie cukier trzcinowy, który pomimo pochodzenia z ekologicznych gospodarstw, wciąż niczym nie różni się od cukru białego. Napoje te nie są fortyfikowane. Ich dużym plusem jest różnorodność i oryginalność smaków – firma ta oferuje m.in. napój z nerkowców, orkiszowy czy ryżowy o waniliowym smaku, który jako jedyny ze wszystkich dostępnych smakowych napojów ma dobry skład.

K-take it veggie, czyli napoje oferowane przez sieć sklepów Kaufland, to napoje o prostym składzie, których składniki w większości pochodzą z kontrolowanych rolnictw ekologicznych. Nie ma w nich żadnych aromatów i jedynie napój migdałowy zawiera w swoim składzie cukier. Napoje te nie są wzbogacane w wapń ani w żadne witaminy.

Tesco organic oferuje napoje roślinne o krótkich składach zawierających prawie same ekologiczne składniki. Jeśli pojawiają się aromaty – są naturalne. Nie znajdziemy w tych napojach żadnych zbędnych substancji. Nie są one również fortyfikowane, co może być minusem dla wegan. Za to ich opakowania są przepięknie zaprojektowane i na pewno wyróżniają się spośród wszystkich dostępnych na rynku napojów roślinnych.

Produkty marki Vitanella dostępne są w sieci sklepów Biedronka. Dobry skład mają wzbogacony w wapń napój ryżowy oraz napój sojowy bez dodatku cukru, fortyfikowany w wapń i witaminy B2, B12 i D2. Natomiast reszta produktów zawiera w swoim składzie cukier, nieokreślone aromaty oraz inne produkty, jak np. karagen, który wzbudza sporo kontrowersji i może być potencjalnie szkodliwy powodując np. wzdęcia.

Marka Pilos oferuje najmniej napojów roślinnych. Mają one jednak bardzo dobry, krótki i prosty skład. Dodatkowo są fortyfikowane w wapń i witaminy. Można je kupić np. w Lidlu.

Podsumowanie

Rynek spożywczy oferuje mnóstwo napojów roślinnych, jednak aby kupić naprawdę dobry produkt najlepiej jest po prostu czytać etykiety. Oczywiście długi skład napoju roślinnego nie oznacza, że jest on szkodliwy. Jednak po co wybierać produkty ze zbędnymi, chemicznymi substancjami, których możemy uniknąć? Dlatego jeśli możemy – zmniejszmy ilość takich substancji w diecie do minimum i wybierajmy napoje roślinne o krótkich i prostych składach. Oprócz cukru dodanego, w każdym z napojów znajdują się również naturalnie występujące cukry. Dlatego jeśli pijesz je w naprawdę dużych ilościach – staraj się wybierać te bez dodatku cukru oraz z niską zawartością cukrów naturalnych (2-3 g na 100 g). Pochodzenie składników z ekologicznych upraw nie jest rzeczą konieczną, ale jest to na pewno plus dla danego produktu. Osobom będącym na diecie wegańskiej lub niespożywającym z jakiegoś powodu mleka i produktów mlecznych polecam wybierać napoje roślinne wzbogacone w wapń, po to, aby każdego dnia dostarczyć jego odpowiednią ilość z pożywieniem. W dzisiejszym porównaniu nie brałam pod uwagi ceny, ale stojąc przy sklepowej półce z napojami roślinnymi zwróćcie uwagę, że jakość nie zawsze idzie w parze z ceną.